книжковий інтернет магазин Українська історична книга
Розділи


Хронологія





Останні 20 надходжень


Тіло, секс, шлюб. Історія інтимних стосунків в українських традиціях


Хакери і держави. Кібервійни як нові реалії сучасної геополітики


Історія Криму. Коротка оповідь великого шляху


Історія цивілізації. Україна. Том 4. Козацька доба (середина XVIІ – XVIII ст.)


Вільні голоси Криму. Історії кримських журналістів — бранців Кремля


Український святковий стіл. Від Закарпаття до Слобожанщини


Чудотворні ікони Волині і Полісся


До свободи крізь вогонь. Україна проти рашизму


Богун


24.02


ПРОЕКТ «УКРАЇНА» ТРИ ВІЙНИ РОСІЇ З УКРАЇНОЮ (російською мовою)


Замок вздохов...


Піхота українських гетьманів XVII ст.


Історія з відьмами


Маннергейм. Спогади. Комплект із двох томів


Українська міфологія. Божества і символи


СССР. Страна, созданная пропагандой


Кабульський книгар


Звичаї українського народу


Собор святого Юра у Львові


найбільш популярні книжки цього тижня

Павленко Сергій
Гетьман Іван Мазепа. Перше п’ятиріччя правління


Михайловський Віталій
Наші королі — Reges Nostri. Володарі та династії в історії України (1340–1795)


Колектив авторів
Насильство над цивільним населенням. Хмельницька область. Документи органів держбезпеки. 1941-1944


Сас Петро
Історія України. XVI-XVIII століття: Навч. посібник.


Енн Епплбом
Сутінки демократії: підступна спокуса авторитаризму


Посівнич Микола
Степан Бандера. Провідник української ідеї


Ісаюк Олеся
Роман Шухевич. Життя легенди


Яворницький Дмитро
Історія запорізьких козаків в 3-х томах


Музиченко Ярослава
Україна. Шлях до серця Європи


Жермен де Ланьї
Батіг і росіяни : звичаї та організація Росії


Однороженко Олег
Де, коли й чому виникли герби? Вступ до візантійської геральдики Х-ХІІ ст.


Лаюк Мирослав
Бахмут


Мицик Юрій
Сподвижники Богдана Хмельницького


Джохар Дудаєв
Лицар Свободи


Чижевський Дмитро
Українське літературне бароко: Вибрані праці з давньої літератури


Франкопан Пітер
Великі Шовкові шляхи. Нова історія світу


Ісаченко Леонід
Гонитва на виживання: роман


Ріс Лоренс
За лаштунками війни. Сталін, нацисти і Захід


Кравчук Леонід
Маємо те, що маємо: Спогади і роздуми


Останні 500 надходжень на сайт

останні 500 надходжень


Визначні періоди та подіі в історії України

Коліївщина

Трипільська культура

Козацтво

Голодомор (1932-1933 рр.)


Популярні теми пошукових запитів

Книжки про російську агресію в Україні (2014-2023 рр.)

Книги про гетьманів

Українсько-польські відносини


Популярні автори

Таїрова-Яковлева Тетяна

Піддубний Сергій

Речкалов Олександр


Історичні постаті України

Богдан Хмельницький

Анна Ярославна

Симон Петлюра

 

Українці. Східна діаспора. Атлас


Код товару: 5597
Розділ: архів
Сторінок: 24
Обкладинка: м'яка
Формат: 220х280
Стан книги: нова
Рік видання: 1993
Мова: українська
Ілюстрації: кольорові

товар відсутній

Преглядів: 1637

Анотація до книги:

Атлас «Українці. Східна діаспора» — перше видання, присвячене українцям поза своєю етнічною територією в Російській імперії і СРСР, протягом останнього століття. Більшість українців споконвічно живе на своїй етнічній території, тобто там, де вони сформувались як один з найбільших народів Європи і утворили державу — Україну. Тому не випадково атлас відкриває карта основного етнічного масиву українського народу в кінці XIX — на початку XX ст. Саме в цей період українська етнічна територія досягла свого апогею, охоплюючи територію від Сяну до Передкавказзя, і одночасно розпочалася найбільш масова еміграція з українських земель.

Визначення територіального розміщення українського народу і його етнічних меж провадилося багатьма дослідниками з використанням різних джерел і методичних засад (О. Русов, М. Грушевський, Ф. Максименко, вчені зарубіжної української діаспори — С. Рудницький, М. Кордуба, Т. Оле-севич, В. Кубійович, А. Жуковський). Праці й імена їх лише тепер справедливо повернуті нашому народу.

Проблема етнічних меж українського народу постійно привертала увагу дослідників. Одні з них (С. Рудницький, М. Кордуба, В. Кошовий) зазначали, що компактним етнічним масивом слід вважати території, де українці становили серед сільського населення абсолютну або відносну більшість (менш як 50 %, але більшу, ніж будь-яка інша народність). Інші, наприклад А. Білімович, прираховували до цих територій місцевості з абсолютною і відносною більшістю українців у складі всього населення, тобто і міського, а не тільки сільського. О. Русов до української етнічної території відносив лише місцевості з абсолютною більшістю українського населення. Поза Україною лише в республіках колишнього Союзу нараховується понад 6,8 мільйонів українців (1989 р.). Крім них, принаймні два мільйона українців, за офіційними статистичними даними, мешкає у країнах зарубіжної Європи, на Американському континенті і навіть в Австралії. Вони і утворюють українську діаспору (термін надзвичайно поширений останнім часом), тобто розселення українців за межами своєї історичної батьківщини, у територіальному відриві від неї. Східною українською діаспорою називають розселення українців на території колишнього СРСР.

У Російській імперії перші українські діаспорні утворення виникли значно раніше XX століття. Наприклад, за даними В. Кабузана, який досліджував ревізькі «скази», вже в 1719 р. поза Україною нараховувалося 448,9 тис. українців (7,8% їх загальної чисельності). Починаючи з XVII ст., українці за межами України становили чималу кількість серед промисловців і військово-служилих людей, засланців різних верств, зокрема представників духовенства, а пізніше — політичних і революційних діячів. Вони відігравали значну роль у господарському, суспільно-політичному і культурному розвої нових земель.

Масові міграційні хвилі з України були викликані передусім економічними причинами. Йдеться про селянські переселення з перенаселених українських губерній у райони Південного Сибіру, Казахстану і Далекого Сходу. В 1871 — 96 рр., за даними С. Брука і В. Кабузана, у ці райони тільки з Лівобережної України було переселено 725,6 тис. осіб.

У наступні роки чисельність переселенців ще більше зросла: в 1897—1916 рр. до Сибіру переїхало 572,3 тис. осіб з Лівобережної і 340,5 тис. осіб з Правобережної України. Більшість З них (близько 60 %) до другої світової війни становили переселенці до Азії. Нагадаємо, що ті самі причини були в основі першої та (частково) другої хвиль еміграції до американських країн із західноукраїнських земель.

Згодом, дедалі частіше переселення спричиняли репресивні заходи: висилка під час колективізації понад мільйон так званих українських куркулів, втеча від голодомору, політичні утиски 30-х років і післявоєнного часу, депортація та евакуація підприємств і людей з України під час другої світової війни, переселення за «оргнабором» і т. п. І хоч найбільше українців поза своєю етнічною територією в колишньому Союзі було в кінці першої чверті XX ст. (8344,4 тис. осіб, або близько 22,4 % їх загальної кількості), їх «зменшення» в наступні роки було наслідком недоліків статистичного обліку і головним чином політики денаціоналізації, яка провадилася не лише за часів царату, але й, не меншою мірою, в радянський час. На початку 30-х років було ліквідовано всі (тобто сотні) освітні заклади з українською мовою навчання, десятки видавництв, національних театрів і засобів масової інформації. Внаслідок недосконалого і тенденційного національно-територіального розмежування поза створеною Українською PCP залишилися мільйони українців у регіонах, які становили продовження основного етнічного масиву їх розселення — окремі райони Берестейщини, Курщини, Воронежчини, Кубані та ін. Відбувалася активна насильницька асиміляція українців не лише в діаспорі, але й на їхніх історичних землях у суміжних районах з Росією та Бєларуссю. Український етнос зменшували і процеси природної асиміляції, які мали місце в іншому етнічному середовищі, генетично спорідненому і близькомовному (росіяни, білоруси), урбанізація і рееміграція (з двох мільйонів переселенців до Азії майже чверть повернулася на Україну). Разом з тим наведені в атласі карти свідчать, що географія розселення українців значно розширилася в багатьох регіонах досліджуваної території. Попри зазначених вище несприятливих умов, український етнос в діаспорі живе, про що свідчать сучасні дослідження українських народознавців.

Карти атласу складено за даними офіційної статистики — переписів 1897, 1926, 1959, 1970, 1979 і 1989 років. Принцип фіксації національної приналежності за самовизначенням, запровадений радянськими переписами, за умов тоталітарного режиму не завжди відтворював справжню чисельність народів. Однак дані цих переписів поки що є єдиним джерелом масового і одночасного дослідження етнічної структури. Уточнення цих даних шляхом застосування комплексних наукових розробок і програм, безперечно, ще чекають свого часу.

Хотілося 6 наголосити, що, досліджуючи проблеми чисельності і територіального розміщення українського народу, ми ніякою мірою не мали на увазі перегляд національних кордонів або висування якихось геополітичних домагань на землі сусідніх народів. Це потрібно для з'ясування (сторичної правди, а вона беззаперечно засвідчує хиби національної політики тих країн, до складу яких в минулому входила Україна, в тому числі і колишнього Союзу, який здійснював дена-ціоналізаторську політику щодо багатьох народів, і українці не були винятком. Ці дослідження, які треба продовжувати і розширювати, сприятимуть піднесенню національної гідності і самосвідомості українського етносу, особливо поза Україною, створенню в багатьох регіонах культурних осередків, зміцненню зв'язків всіх українців зі своєю історичною батьківщиною.






рекомендуемо книжки по тематиці:
"архів"

Дильонгова Ганна Крип’якевич І. П.
Історія Польщі 1795-1990 Історія України
450 грн. 180 грн.



Книжки за акційною ціною:

Петров Олексій Речкалов Александр
Кава з присмаком попелу Русь: путь к Украине. Украинские земли в составе Польши и Литвы. Части 2 и 3 книги второй
280 грн. 300 грн.
380 грн. 470 грн.
Корнієнко О.М. Дмитришин Ірина
Лексикон доби козаччини XVII-XVIII ст.: застарілі слова, військові, побутові та релігійні терміни, запозичені одиниці з етимологічними коментарями та тлумаченнями Григорій Орлик або Козацька нація у французькій дипломатії
200 грн. 240 грн.
360 грн. 370 грн.
Шпака І. В. Огієнко Іван
Ігор Сікорський. Від Києва до Коннектикута, від Неба до Небес Дохристиянські вірування українського народу
800 грн. 240 грн.
1200 грн. 290 грн.
Снайдер Тимоти Хоткевич Гнат
Кровавые земли: Европа между Гитлером и Сталиным Богдан Хмельницький
наклад вичерпано грн. наклад вичерпано грн.
850 грн. 370 грн.
Войтович Валерій Войтович Валерій (упорядкування)
Амазонка. Богиня-Діва-Воїн На добраніч, діти. Колискові пісні та заклички
1200 грн. 150 грн.
1700 грн. 220 грн.

Пошук по сайту



на сайті

9399
найменувань книг з історії України

Усі книги, представлені на цьому сайті, можна придбати на книжковому ринці "Почайна"
54 ряд 1 місце

або замовити:
- Укрпоштою
- Новою поштою

графік роботи на книжковому ринку:

у вівторок, четвер
працюємо з 10:30 до 14 години

у суботу та неділю
працюємо з 10:30 до 15 години

контакти

e-mail: historiukr@gmail.com
(098)403-03-98 (Ірина)


популярні книжки

Шаменков Сергій
Людина війни: Зовнішність та озброєння воїнів на території України від енеоліту до сьогодення
Костянтин Колесников
На краю Ойкумени
Віднянський С. В., Вегеш М. М.
Августин Волошин і Карпатська Україна в історії українського державотворення: монографія
Козловська Ольга
Нові розслідування підробки історії Русі. Рубіж, не Рубікон. Правда проти Кривди
Гуржій Олександр
Західна Європа та Гетьманщина в середині XVII-XVIII соціально-економічні аналогії, закономірності, специфіка
Cac Петро
Чумні часи: Епідемії на Волині і Київщині в другій половині XVI - першій половині XVII ст.
Гінда Володимир
Інтимні стосунки та сексуальне насильство під час німецько-радянської війни в окупації і на фронті
Присяжнюк Анатолій
Київщина - серце України
Корусь Олена
Валентина Покосовська. Скульптура та розпис. Баранівський фарфоровий завод. Каталог
Коялович Альберт
Про діяння проти запорозьких козаків у 1648 i 1649 роках
Плесконос Андрій
Національна кулінарна спадщина України
Ільченко Олександр
Козацькому роду нема переводу, або ж Мамай і Чужа Молодиця
Крас Василь
Татарський бранець
Ульяновський Василь
Володимирський собор: невеличка мандрівка поміж шедеврів і непримітних деталей
Степанов М.
Космогонические мифы в орнаментах степных культур эпохи бронзы
Попельнюх Максим
Київ. Романтичний портрет
Куренівська трагедія 13 березня 1961 р. у Києві: причини, обставини, наслідки. Документи і матеріали
Жеменецький Конрад
Тариф подимного податку Київського воєводства 1754 poky
Мицик Юрій (упорядник)
Сіверщина гетьманських часів. Т. 3. 1726-1740 рр. Збірник архівних документів





популярні букіністичні книжки

Трегубова Т. О., Мих Р. М.
Львів: Архітетурно-історичний нарис нарис
Колектив авторів
Новые археологические исследования на одесчине
Русанівський В. М.
Культура українського народу
Логвин Григорій
По Україні. Стародавні мистецькі пам'ятки
Опільський Юліан
Іду на вас; Ідоли падуть
Стройка Володимир
Київський літопис ХХІ століття. Визначні імена та підприємства України
Опільський Юліан
Золотий Лев: Повісті
Grekov B.
La Culture De la Russie De Kiev/Культура Киевской Руси
Колектив авторів
Міста України
Сушинський Богдан
Лицарський хрест
Горліс-Горський Юрій
Холодний Яр: Спогади осавула 1-го куреня полку гайдамаків Холодного Яру
Пам'ятки Києва. Путівник
Литвин Володимир
Політична арена України: Дійові особи та виконавці
Левченко В. В.
Історія Одеського інституту народної освіти (1920-1930 pp.): позитивний досвід невдалого експерименту: монографія
Цапок Сергій
Поліетнічна експозиція світу у фокусі сучасних демовідтворювальних та міграційних процесів : монографія